Основне информације

Од 1.јануара 2020. године почиње обавеза провере аутентичности и подобности за даљи оптицај новчаница и кованог новца који гласе на евро, пре њиховог враћања у оптицај а на начин како прописује Одлука о поступању с новцем за који постоји сумња да је фалсификован („Службени гласник РС“, бр. 111/2017). Од тог датума на даље, банке, други пружаоци платних услуга и овлашћени мењачи, у оптицај могу вратити само аутентичне примерке новчаница и кованог новца који гласе на евро и који су подобни за даљи оптицај. У складу с Одлуком, провера аутентичности и подобности за даљи оптицај врши се аутоматски на машинама које су успешно прошле проверу рада или ручно, од стране запослених који су обучени за те послове.

Одлуком је прописано да се достављају следећи извештаји:

Све информације везане за ову одлуку можете пронаћи на интернет страници НБС. Текст одлуке се налази у одељку Управљање токовима готовине, а техничко упутство за достављање ових извештаја се налази у одељку Техничка документација.

Динамика достављања

Прво слање NY и MY извештаја је потребно извршити до 10. фебруара 2020. године. Свака промена стања повлачи обавезу поновног слања целокупног извештаја, у прописаном року.
Прво слање PY и OY извештаја се односи на период од 01. јануара 2020. до 30. јуна 2020. године. Извештаје је потребно доставити до 10.августа 2020. године. Након тога извештаји PY и OY се достављају на шест (6) месеци, за периоде од 01. јула до 31. децембра, и од 01.јануара до 30. јуна.

Начин достављања

Овлашћени мењачи ће извештаје достављати путем система Центар за размену података. Да би добили приступ систему мораће да поднесу захтев за учлањење у систем. Детаљно упутство за учлањење се може пронаћи на страници Процес учлањења правног лица у Центар за размену података Народне банке Србије .
Приликом попуњавања захтева, у пољу „Разлог учлањења“, битно је одабрати „Достављање извештаја који се односе на обраду новчаница и кованог новца који гласе на евро“ иначе захтев неће бити валидан. Важно је напоменути да ће, у складу са техничким упутством, бити потребно да сви извештаји буду дигитално потписани. Уколико овлашћени мењач нема квалификовани дигитални сертификат он га мора набавити да би потписао извештај.

Напомињемо да Народна банка Србије није прописала техничко решење за дигитално потписивање и формирање XML извештаја, па самим тим не пружа техничку подршку у вези са набављањем дигиталних сертификата, дигиталним потписивањем и формирањем XML извештаја.